Jest taka historyjka. Jest do zapłacenia prowizja dla agenta za znalezienie mieszkania do wynajęcia. Najemca proponuje 800.
Agent przypomina, że 900.
Najemca uśmiecha się sympatycznie i pyta “800?”.
Agent uśmiecha się i zgadza.


To jedna ze 120 króciutkich historyjek umieszczonych w książce Biblia Negocjacji pokazujących proste elementy, które poruszą Twoje negocjacje do przodu.

Czasami mówię, że “negocjacje to sztuka tworzenia mostów porozumienia, a nie wznoszenia murów niezgody”.

Zobacz jakie są dwa bardzo istotne elementy, które szybko pozwolą zbudować Ci zasadę sympatii. Rozmówca, który Cię lubi zaproponuje Ci więcej. To dotyk i uśmiech.

  1. Dotyk, taki niewinny, jak np. lekkie muśnięcie łokcia czy ramienia rozmówcy sprawi, że ta osoba Cię bardziej polubi. Badania na kelnerkach potwierdzają, że dotyk zwiększa szanse na uzyskanie wyższych napiwków.
  2. Drugi element to uśmiech – gdy się uśmiechasz, aktywujesz neurony lustrzane w głowie drugiej osoby, sprawiając, że czuje się lepiej i zaczyna Cię lubić. Uśmiech otwiera drzwi do pozytywnej interakcji. 

Wykorzystaj te proste, ale skuteczne elementy w negocjacjach, a zobaczysz, jak świat stanie przed Tobą otworem. 😊 Wskażesz jeszcze jeden element, który przychodzi Ci do głowy, a działa równie skutecznie?

Poprzedni wpis
Następny wpis