🌟 Zacząłem przewrotnie, bo jest ważny temat:
Nie gadaj tyle! Zacznij słuchać 🌟

“Kiedy mówisz, powtarzasz to, co już wiesz. Kiedy słuchasz, możesz dowiedzieć się czegoś nowego.” – rzekł kiedyś mądry człowiek.

“Właściwie nie wiem, czemu Ci to mówię. To bardzo osobiste.” – powiedział mi kiedyś rozmówca.

Zaraz podam Ci moje najlepsze trzy ćwiczenia na słuchanie.

Najpierw jedno pytanie. Czy zastanawiałaś się kiedyś nad mocą ciszy i umiejętnością słuchania? 

Nie tylko w negocjacjach. Często zapominamy, że słuchanie jest równie ważne jak wypowiadanie się. Każdy chce być wysłuchany. Kiedy pozwalasz innym się wypowiedzieć, dajesz im przestrzeń do wyrażenia swoich myśli, uczuć i potrzeb. Tym samym budujesz więź, wzmacniasz zrozumienie i pokazujesz szacunek dla rozmówcy. Słuchając uważnie, możesz dowiedzieć się o nowych perspektywach, odkryć inspirujące historie i lepiej zrozumieć świat wokół.

Właśnie wtedy relacje nabierają autentycznego charakteru, a Twoja obecność staje się jeszcze większą wartością. Dlatego zachęcam Cię do praktykowania sztuki słuchania. 

Świetne ćwiczenie to nic nie mówienie przez cały dzień, by bardziej czerpać wartość z ciszy i doceniać głos drugiego człowieka. Po prostu nie mów za wiele o sobie, tylko czasem się odkryj, by tym bardziej otworzyć rozmówcę. Słuchaj i dopytuj. 

Drugie ćwiczenie. Testuj różne pytania, zauważ jak zmieniają dynamikę rozmowy. Zacznij dla rozgrzewki od pytań otwartych i zamkniętych. 

Trzecie. Obserwuj osoby w Twoim otoczeniu. Nałóż słuchawki na uszy i staraj się nie słysząc słów, zaobserwować jak najwięcej. To może być stan emocjonalny. Gesty wyrażające coś istotnego. Postawa. 

Daj znać jakie masz wrażenia z ćwiczeń. Daj znać, jakie Ty znasz sposoby na lepsze słuchanie!

Podziel się nimi w komentarzu!

słowa kluczowe: sztukasłuchania, aktywnaobecność, porozumienie, zrozumienie, komunikacja, relacje, błogosławieństwo, negocjacje, negocjuj, akademianagocjacji, cytat

Poprzedni wpis
Następny wpis