Opis techniki negocjacji Technika negocjacji rosyjski front bywa też nazywana techniką negocjacji „mniejsze zło”, bowiem polega na przedstawieniu drugiej stronie do wyboru opcji niekorzystnej oraz drugiej, jeszcze bardziej niekorzystnej możliwości. Nazwa techniki pochodzi z czasów drugiej wojny światowej, kiedy to żołnierze niemieccy, którzy mieli zostać skierowani na front, prosili o każdy front, byle nie rosyjski. Technika jest bardzo podobna do techniki negocjacji dziegciu i miodu.

Przykład zastosowania Z zaskakującym przykładem zastosowania spotkałem się w tym roku, w Toruniu, kiedy to po wykładach z negocjacji, które prowadziliśmy na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, kierowaliśmy się w stronę kawiarni. Gdy staliśmy wraz z innymi przechodniami na przejściu dla pieszych, zobaczyliśmy idącą z naprzeciwka kobietę w średnim wieku, przechodzącą po przejściu dla pieszych na czerwonym świetle, z cygarem w ustach. W pewnym momencie zatrzymała się parę metrów od nas, zmierzyła kolegę wzrokiem i kuszącym głosem powiedziała „Chyba ktoś za mną tęsknił.” po czym zaczęła nonszalancko iść w naszą stronę, nie odrywając wzroku od kolegi. Gdy podeszła, zatrzymując się tuż przed nim, powiedziała kusząco rozkazując pewnym siebie głosem „Pocałuj mnie kochanie”, wprawiając wszystkich na przejściu w osłupienie. Na stanowcze, ale spokojne „Nie”, ponowiła prośbę, a spotkawszy się z kolejną odmową, odrzekła: „Pocałuj mnie albo kup mi cygaro lub daj mi dwa złote, wtedy sama sobie kupię”. Rosyjski front w wykonaniu ekscentrycznej nieznajomej nie zadziałał, bo wybraliśmy naszą BATNĘ czyli kontynuowanie planu udania się do kawiarni, ale tego wieczoru obaj nie mogliśmy otrząsnąć się z wrażenia.

Obrona Technika może być skuteczna, gdy nie mamy innych alternatyw czyli BATNA. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy proponowane nam rozwiązania są jedynymi jakie mamy. Zawsze aktualne pozostaje pytanie czy druga strona blefuje. Można też odpowiedzieć, podobnie jak w przypadku nierealnych żądań, byśmy wrócili do realistycznych oczekiwań na miarę posiadanych możliwości.

Jeżeli znasz inne nazwy czy zastosowania tej techniki negocjacyjnej albo uważasz, że warto rozszerzyć opis o wybrane zagadnienia – zapraszam do komentowania lub kontaktu email na adres biuro(at)negocjator.warszawa.pl

 

Więcej technik negocjacyjnych znajdziesz w kategorii techniki negocjacyjne
Listę i spis technik negocjacyjnych umieściłem we wpisie techniki negocjacji


 

 

CHCESZ SZYBKO POPRAWIĆ SWOJE NEGOCJACJE?

AKADEMIA NEGOCJACJI ZAPRASZA
Organizujemy interesujące negocjacyjne wydarzenia w krótkich i przystępnych formach
(bezpłatne webinary, wykłady stacjonarne i online, szkolenia z negocjacji w biznesie):
Poprzedni wpis
Następny wpis