Krótki przykład codziennych negocjacji … wieczór kawalerski w Krakowie ; )

Opisywałem już przykład codziennych negocjacji na przykładzie kawy z koleżanką oraz #2 negocjacji ceny mieszkania w Warszawie. Przyszła pora na sytuację znaną większości mężczyzn, wieczór kawalerski…

REALNA SYTUACJA NEGOCJACYJNAJakiś czas temu zostałem zaproszony na wieczór kawalerski do Krakowa. Wspaniałe chwile, co tu dużo mówić. Przejdę jednak od razu do rzeczy. Było nas paru, a skoro się już zadomowiliśmy w jednym z dobrych krakowskich klubów, każdy miał swoją okazję do postawienia butelki. Mam już taki zwyczaj negocjowania w wielu sytuacjach, co czasami budzi rozbawienie znajomych, dla mnie jednak każda okazja do ćwiczeń jest cenna : ) Przy mojej rundzie za butelkę bardzo dobrej wódki, za którą paru kolegów na przestrzeni wieczoru płaciło po 175zł, po krótkiej rozmowie zapłaciłem 95zł. Do tego dostałem soki w cenie. Efekt daje mi niewielką satysfakcję w postaci uśmiechu i 80zł w kieszeni, ale przede wszystkim jest dowodem na to, że warto negocjować : ) Co ciekawe, w regularnym sklepie zapłaciłbym tylko trochę mniej za ten sam trunek.

Zanim przeczytasz jak to zrobiłem, odpowiedz na pytanie jak Ty byś do tego podszedł… Zapraszam, poświęć na to chwilę, zanim zaczniesz czytać dalej – a później ucz się na moich błędach : ) No więc jak to się stało, że wynegocjowałem 45% obniżki? Na początku zapytałem barmankę, z którą wcześniej rozmawiałem, co muszę zrobić by zapłacić mniej? Jako, że mnie polubiła, doradziła bym porozmawiał z menedżerem klubu. Przygotowałem się krótko do negocjacji, obmyślając plan. Zaczynając rozmowę z menedżerem klubu wyjaśniłem, że mamy kawalerski, jesteśmy bardzo zadowoleni, składami kolejne już zamówienie i powiedziałem wprost, z uśmiechem, że za następną butelkę chcę zapłacić do 100zł. Bez proszenia, namawiania, po prostu w normalnej rozmowie.

Jak się przygotować do negocjacji? Taką wiedzę przekazuję np. na szkoleniach z negocjacji

Tu od razu nasuwa się parę uwag – później, po takiej spontanicznej negocjacji powstają dylematy jak choćby myśl – czy to znaczy, że powinienem zapewnić dwie butelki ;)? Powstaje też wniosek ogólny od towarzyszy wieczoru, bym zajmował się płatnościami. Na swoje wytłumaczenie powiem tylko, że poza przyszłym Panem Młodym nie znałem wcześniej nikogo z uczestników, a nie afiszuję się z moją pasją negocjacyjną : )

PRZYKŁAD-CODZIENNYCH-NEGOCJACJI W ŻYCIUPodsumowując i analizując sytuację negocjacyjną:

1. Chcąc uzyskać rabat, obniżkę, lepsze warunki – przede wszystkim komunikujmy. Nikt się nie domyśli, że czegoś chcemy. Dlatego należy to komunikować. Niektóre z osób, z którymi rozmawiam mówią, że nigdy nie dostają rabatów. Po moim pytaniu czy o te rabaty po prostu pytają, odpowiadają, że nie pytają. Skoro wielką moc ma samo komunikowanie tego o co nam chodzi, o ile więcej możemy znając podstawowe zasady negocjacji, jak choćby te, które przedstawiam na blogu… Na szczęście Was, stałych czytelników tego bloga to nie dotyczy, Wy to już wiecie skoro interesujecie się negocjacjami.
2. Bazowałem na dobrej relacji z menedżerem lokalu, a wcześniej z barmankami. Podobnie jak w sytuacji #1, siła uśmiechu jest nie do przecenienia…
3. Dotarłem do osoby decyzyjnej, to ona miała największe możliwości w aktualnej sytuacji.
4. Podkreśliłem, że to nasz kolejny zakup na stolik, czyli jesteśmy ‘stałymi klientami’.
5. Znałem regularną cenę tego trunku w sklepie, więc zdawałem też sobie sprawę z narzutu, jaki robił klub.
6. Jeżeli coś jest naszą pasją, wykorzystujemy niemal każdą okazję do praktyki…
7. Nie mogę tu zdradzać wszystkich stosowanych sekretów negocjacyjnych, zapraszam na szkolenia i konsultacje – tam omawiam te najbardziej skuteczne ; ) Negocjacje to temat rzeka, negocjacje biznesowe na wyższym poziomie i życiowe, szczególnie, gdy sprawy są skomplikowane a po drugiej stronie doświadczeni negocjatorzy, wcale nie są proste. Naprawdę pomocne są lata praktyk i nieustannego interesowania się negocjacjami…

Zapraszam, skoro dzielę się swoimi przemyśleniami, Ty też podziel się poniżej sytuacją negocjacyjną z Twojego codziennego życia. Nie musi być spektakularna. Z pewnością każdy chętnie ją przeczyta. Jaką sytuację ze swojego życia pamiętasz? Jeżeli nie chcesz, nie musisz komentować : )
Później zapraszam Cię do przejrzenia listy technik negocjacyjnych lub książek negocjacyjnych.



CHCESZ SZYBKO POPRAWIĆ SWOJE NEGOCJACJE?

AKADEMIA NEGOCJACJI ZAPRASZA
Organizujemy interesujące negocjacyjne wydarzenia w krótkich i przystępnych formach
(bezpłatne webinary, wykłady stacjonarne i online, szkolenia z negocjacji w biznesie):




Poprzedni wpis
Następny wpis