Dobra historia! Miałem wielką przyjemność z bezpośredniej dyskusji z profesorem Christopher Kelley z USA podczas kolejnego warsztatu negocjacji, w którym brałem udział na przestrzeni życia. „Negotiation Skills and Techniques” to był dwudniowy warsztat w języku angielskim skierowany do prawników. Tak, trener też musi się szkolić, wymieniać poglądy, słuchać. Myślę, że moment, w którym bym stwierdził, że wiem już wszystko, byłby schyłkiem mojego rozwoju.

fot. Agnieszka Bielecka

Historia negocjacyjna, którą na szkoleniu z negocjacji opowiedział mi profesor

Do jednego z ćwiczeń przygotowałem się szybciej niż inni, więc mieliśmy z profesorem chwilę na dyskusję jeden na jeden. Zapytałem go o ciekawą historię negocjacyjną, którą pamięta. Profesor opowiedział mi o takich negocjacjach z początku jego kariery zawodowej. Miał ustalić z inną firmą prawniczą warunki jednej umowy. W tamtym czasie nie miał zielonego pojęcia o negocjacjach. Doświadczony prawnik z drugiej firmy zaproponował tak „W historii naszych firm doszliśmy już do najlepszego sposobu negocjowania, mianowicie obie strony podają swoje minimalne wartości, poniżej których nie zejdą i ustalają porozumienie pomiędzy nimi.” Profesor odkrył karty pierwszy, co drugi prawnik wykorzystał na swoją korzyść. Lekcja została przez profesora zapamiętana na całe życie. Użyta technika negocjacji to „otwarte karty”, czyli zaproszenie do odkrycia kart. Więcej o technikach negocjacji znajdziesz w dziale techniki negocjacji i wywierania wpływu. Inne historie negocjacyjne z życia umieściłem tu: przykłady negocjacji z życia.

Dwie podstawowe zasady negocjacji

Pierwsza podstawowa zasada negocjacji to zostaw sobie margines na ustępstwa.
Druga istotna reguła negocjacji, którą ustalam zawsze przed negocjacjami – w ramach przygotowania do negocjacji: Wiedz przed negocjacjami, czego nie możesz powiedzieć.

Absolutna podstawa do dobrych negocjacji to …

… przygotowanie do negocjacji. Mój kompleksowy sposób na przygotowanie do negocjacji nauczy Cię jak się przygotować, dzięki czemu w trakcie negocjacji nie będziesz się zastanawiać co zrobić. To jest dokładnie to, czego potrzebujesz, by ruszyć Twoje negocjacje z miejsca, by zarabiać więcej, by tworzyć lepsze porozumienia. Na razie nie odkryję więcej tajemnicy, po prostu zaufaj mi i zapisz się na newsletter poniżej.

Gdzie szukać wiedzy o negocjacjach? Z jakich szkoleń negocjacyjnych, wydarzeń korzystać?

Wiele o negocjacjach dowiesz się na bezpłatnych webinarach Akademii Negocjacji, link w komentarzu – zajrzyj tam koniecznie jeżeli chcesz negocjować lepiej. Lubię słuchać historii negocjacyjnych innych osób. Mam zebraną całą masę takich i chętnie się dzielę moimi podczas wystąpień, szkoleń, webinarów. Parę z nich znajdziesz w zakładce wydarzenia – zapraszam dołącz teraz 🙂


 

CHCESZ SZYBKO POPRAWIĆ SWOJE NEGOCJACJE?

AKADEMIA NEGOCJACJI ZAPRASZA
Organizujemy interesujące negocjacyjne wydarzenia w krótkich i przystępnych formach
(bezpłatne webinary, wykłady stacjonarne i online, szkolenia z negocjacji w biznesie):
Poprzedni wpis
Następny wpis