Przykład zastosowania techniki negocjacji „dziegieć i miód”:

Za przykład niech posłuży rozmowa przełożonego z pracownikiem o podwyżce, pracownik prosi o 20% podwyżkę. Podczas pierwszej rozmowy przełożony daje do zrozumienia, że szanse są raczej niewielkie, sprawdzi co da się zrobić. Podczas drugiej rozmowy przełożony z przykrością odmawia spełnienia prośby pracownika. Dodatkowo informuje, że nikt w firmie w tym roku nie dostał żadnej podwyżki. Wtedy dodaje, że na razie udało mu się załatwić dla tego pracownika podwyżkę o 10%! (pracownik jeszcze przed chwilą myślał, że żadnej podwyżki nie będzie i zaczął się oswajać z tą przykrą myślą – więc podwyżka o 10% jest niespodziewana i wydaje się być przyjemniejsza).

Skuteczna technika negocjacyjna polegająca na przekazaniu drugiej stronie najpierw niesmacznego dziegciu, by podany później miód (mimo, że w niewielkiej ilości) wydawał się czymś bardziej korzystnym, by wydawał się smaczniejszy.

Jeżeli znasz inne nazwy czy zastosowania tej techniki negocjacyjnej albo uważasz, że warto rozszerzyć opis o wybrane zagadnienia – zapraszam do komentowania lub kontaktu email na adres biuro(at)negocjator.warszawa.pl

Więcej technik negocjacyjnych znajdziesz w kategorii techniki negocjacyjne
Listę i spis technik negocjacyjnych umieściłem we wpisie techniki negocjacji


 

 

CHCESZ SZYBKO POPRAWIĆ SWOJE NEGOCJACJE?

AKADEMIA NEGOCJACJI ZAPRASZA
Organizujemy interesujące negocjacyjne wydarzenia w krótkich i przystępnych formach
(bezpłatne webinary, wykłady stacjonarne i online, szkolenia z negocjacji w biznesie):




Poprzedni wpis
Następny wpis